Oküler Sağlık Bölümü

Göz Kapağı Bakımı

Théa Group

Birçok çalışma, meibomian bezi disfonksiyonunun etkisini göstermiştir. Meibomian Bezi, göz kapaklarında bulunmakta, gözyaşı filminin lipit tabakasını salgılamakta ve buharlaşmayı yavaşlatmaktadır. Günümüzde, bu bezlerin disfonksiyonu ve posterior blefarit, meibomit, rozasea, şalazyon gibi ilgili hastalıkları olan hastalar için göz kapağının hijyeni ve sıcak pansumanı önerilmektedir.

Göz Kapağı Bakımı

Demodeks

Demodeks akarları genellikle zararsızdır, ancak bazı durumlarda belirli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Devamı için tıklayınız.


Göz Kapağı Bakımı

Şalazyon

Şalazyon göz kapağının altında veya üstünde bir veya iki gün içinde ortaya çıkan sıcak, kırmızı, ağrılı bir yumrudur. Büyüklüğü bir mercimek, bezelye veya bazen bir zeytin kadar olabilir. Şalazyon, göz kapağının dışında olabilir ve kolayca görülebilir, ancak iç tarafta da olabilir. Dışarıdan, göz kapağı sadece kırmızıdır ve şişmiştir. Şalazyonun görülebilmesi için göz kapağının tersine çevrilmesi gerekebilir


Devamı için tıklayınız.

Göz Kapağı Bakımı

Blefarit

Blefarit, tüm göz kapaklarında görülebilen, göz kapağının serbest kenarının inflamasyonudur. Blefarit, ciltte ve kirpiklerin kökünde küçük yaralar ile göz kapağında kızarıklık ve şişlikle kendini göstermektedir. Sıklıkla her iki gözü aynı anda etkilemekte ve buna göz kapaklarında ağrı veya kaşıntı eşlik etmektedir. Diğer oküler belirtilerle sıklıkla ilişkilidir; gözde kızarıklık, kum taneleri hissi, yanma, kaşıntı ve/veya sekresyon.


Devamı için tıklayınız.


Göz Kapağı Bakımı

Arpacık

Arpacık, "pilosebasöz folikül" adı verilen bir kirpik dibi bölgesinin enfeksiyonudur. Göz kapağının kenarında ve tek kirpik üzerinde bir arpa tanesi büyüklüğünde küçük, kırmızı, sıcak ve ağrılı bir şişkinlik olarak kendini gösterir. Bir veya iki gün içinde ortaya çıkmakta, sonra olgunlaştığında, arpacık yüzeyinde görünür beyaz-sarımsı bir irin kesesi oluşturmaktadır.