Göz Sağlığı

Kuru Göz’de Tedavi

Kuru göz şikayetleri varsa ne gibi önlemler alınmalıdır?

Birkaç basit refleks edinilmelidir.

  • Klima kullanılan, kirli veya tozlu yerlerde bulunmaktan ya da gözlerinizi kurutan ve tahriş eden hava akımlarından kaçının,
  • Göz hekiminizin tedavi önerilerine uyun.
  • Gözyaşı filminde bulunan lipidleri üreten ve göz kapaklarında yer alan Meibomian bezlerinin işlevlerini yerine getirmelerini sağlamak için günlük göz kapağı hijyen kurallarına uyun. Uygun bir ürünle, günde bir kez göz kapaklarını temizlemek ve masaj yapmak önemlidir. Bu, ılık suyla nemlendirilmiş gazlı bez veya uygun bir jel temizleyici (BLEPHAGEL®, kozmetik ürün) ile veya özel olarak göz kapaklarının günlük temizliği için geliştirilmiş nemli göz mendilleri (BLEPHACLEAN®, medikal araç) kullanılarak yapılabilir. Etkili bir masaj için göz hekiminizden nasıl bir masaj yapmanız gerektiğini göstermesini isteyin (???).
  • Çevrenizdeki havayı nemlendirin, ısıyı görece olarak düşük tutun (serin), her türlü dumandan (şömine ateşi, mumlar, tütün kullanımı) kaçının.
  • Renkli camlı, gözlerinizi tam olarak saran bir gözlükle, dışarıda rüzgardan, güneşten ve tozdan korunun.
  • Ekranlara bakarak fazla zaman geçirmeyin, yarım saatte bir 5 dakika farklı bir yöne bakarak gözlerinizi dinlendirin.
  • Kendinizi dehidrate hissetmemek için yeterince su için (günde 1-1.5 litre). Kuru meyveler (ceviz, fındık vb.) ve iyi bir gözyaşı kalitesi için içinde yeterince omega-3 bulunan yağlı balıkları (somon, ton balığı, uskumru, sardalya vb.) farklı miktarlarda içeren bir beslenme rejimi uygulayın.

Kuru göz şikayetlerim varsa kontakt lens kullanabilir miyim?

Bu, kuru göz hastalığının şiddetine bağlıdır. Devam eden ve rahatsız edici belirtilerle birlikte çok yoğun bir inflamasyon varsa, kullanılmaları kontraendike olabilir ve kontakt lensleri tolere edemeyebilirsiniz. Orta şiddette kuru göz vakalarında, kontakt lensinizi göz hekimi gözetimi altında kullanabilirsiniz. Iyi tolere edilen birini buluncaya kadar lenslerinizin modelini değiştirmeniz gerekebilir.Sonuç olarak, lenslerinizin kullanımını günde birkaç saat ile sınırlı tutarak, kalan zamanda gözlük kullanabilirsiniz.  

Kuru göz şikayetlerim varsa göz makyajı yapabilir miyim?

Göz makyajı yapılabilir, ancak tercihen eczanelerde satılan göze hassas ürünler ve aynı zamanda nemlendirici göz damlaları kullanılmalıdır. Göz yüzeyi ile doğrudan temastan kaçınmak için göz kapaklarının kenarında makyaj malzemesi kullanmayın. Kirpiklere sadece maskara uygulayın ve göz farı veya kalemi kirpik hattından uzakta kullanın. Uygulama sırasında göze toz kaçma riskini azaltmak için toz göz farı kullanmaktan kaçının yerine krem farları tercih edin. Gözü tahriş edici maddeler içerebileceğinden, aşırı parlayan veya sedefli göz farlarından kaçının. Kullandığınız ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat edin ve göz makyajınızı temizleme sütleri (???) yerine misellar su ile dikkatlice temizleyin. Göz makyajını birkaç saatten fazla tolere edemezseniz, sadece özel durumlarda göz makyajı yapmalısınız. Birkaç saatlik göz makyajı bile belirtilerinizi alevlendiriyorsa, ne yazık ki göz makyajı yapmaktan vazgeçmelisiniz.

Kuru göz durumunda nasıl reaksiyon verilmelidir?

Göz yüzeyinde belirtileriniz varsa, özel testler yaparak hastalığı teşhis edecek ve en uygun tedaviyi verecek kişi olan göz hekimine başvurmanız gerekir. Diğer göz hastalıkları için göz damlası kullanıyorsanız, hekiminiz bu damlanın içide koruyucular gibi kuru gözü kötüleştirebilecek maddelerin bulunmadığından emin olmanızı sağlar.

Kuru göz tedavisi göz kapağı hijyenine ve göz yüzeyini kayganlaştıran ve nemlendiren göz damlalarına dayanır. Bu alanda aktif araştırmalar yapılmakta ve yeni etkili ürünler geliştirilmektedir. Özellikle,THEALOSE® (CE-medikal cihaz) doğal bir nemlendirici ve koruyucu molekül olan - kayganlaştırıcı ve trehaloz - hiyaluronik asit içerir.Trehaloz,19. yüzyıldan beri bilinen, çöllerde bazı bitkilerin içinde bulunan ve bu bitkilerin uzun süre susuzluğa dayanmasına neden olan bir maddedir. THEALOSE® ‘un kuru göz için kullanılan diğer göz damlalarından fazla olmasa da en az onlar kadar etkili olduğu çeşitli klinik çalışmalarda gösterilmiştir.

Kuru göz şikayetleriniz varsa kime danışmalısınız?

Gözü etkileyen durumlar varsa, her zaman bir göz hekimine danışılmalıdır. Kuru göz şikayetlerinin bulunduğu durumlarda, sadece bir göz hekimi bazı özel testler yaparak teşhis koyabilir ve uygun bir tedavi verebilir. Kuru gözün seyrini izlemek ve tedaviyi buna göre ayarlamak için düzenli hekim kontrolleri yararlı olur. Diğer göz hastalıkları için göz damlası kullanıyorsanız, hekiminiz bu damlanın içide koruyucu gibi kuru göz belirtilerini alevlendirebilecek maddelerin bulunmadığından emin olmanızı sağlar.