Göz Sağlığı

Kuru göz belirtileri hangileridir?

Kuru göz belirtileri:  

- Gözde yanma, batma, kum varmış hissi, kaşıntı veya gözde ağrı, sabahları gözleri açmada zorluk;

- Görme rahatsızlığı, belirli zamanlarda bulanık görme, ve göz yorgunluğu: bu belirtiler okuma veya televizyon izleme veya geceleri araba kullanmada güçlüklere neden olur;

- Daha sık göz kırpmak;

- Gözde yaşarma aşırı miktarda olabilir veya tam tersine yapışkan gözyaşı görülebilir;

- Gözde, bazen göz kapaklarında kızarıklık görülebilir

- Işığa duyarlılık;

- Kullanıyorsanız kontakt lensleri tolere etmekte güçlük.

Kuru göz teşhisi nasıl konur?

Kuru göz belirtileri özgün değildir ve göz alerjilerinde ya da enfeksiyonlarında da görülebilir. Teşhis, gözyaşının miktarını ve kalitesini değerlendiren belirgin testler kullanan bir göz uzmanı tarafından konabilir.

Kuru göz komplikasyonları nelerdir?

Gözyaşı filminin kalitesinin düşük veya yetersiz olması, göz yüzeyinde kronik inflamasyona neden olur. Bu durum tedavi edilmediğinde zamanla kötüleşerek, tahrişin artmasına ve daha rahatsız edici hale gelmesine ve bazen gözlerin kendiliğinden yaşarmasına neden olur. Bu durum günlük yaşamda kontakt lens kullanırken veya makyaj yaparken, araba kullanırken, okurken, TV izlerken veya ekran başında çalışırken gözde rahatsızlık ve hatta ağrı anlamına gelir.

Sonuç olarak, göz yüzeyi hasar görmüş olabilir - özellikle kornea söz konusu olduğunda bu hasar hafif çizilmelerden ülserler (o bölgede dokunun ölmesi) gibi komplikasyonlara kadar değişebilir. Bunlara ek olarak, tam korunmayan ve hassas olan göz yüzeyi enfekte olabilir.