Göz Sağlığı

Göz kuruluğu ve ekran karşısında uzun süreli çalışmak

İşiniz nedeniyle bilgisayar ekranı karşısında birkaç saat geçirmek zorunda olabilirsiniz. Son zamanlarda, gözlerinizde yanma-batma hissediyor olabilirsiniz. Gözleriniz sulanıyor, görüşünüz bulanıklaşıyor, zaman zaman net görmüyorsunuz ve gözlerinizi doğal omayan bir şekilde ovuşturuyor olabilirsiniz. Bunlar ekran karşısında uzun süre vakit geçirmenizden kaynaklanabilir. Sizde bu belirtiler varsa, muhtemelen hekimlerin “KURU GÖZ SENDROMU” olarak adlandırdıkları bir durumunuz olabilir.

Göz kuruluğunun nedenleri nelerdir?

Gözyaşı, göz yüzeyini nemlendirir, kayganlaştırır ve temizler. Gözyaşı, tozları ve göz yüzeyindeki mikroorganizmaları uzaklaştırır.Uzun süre ekran karşısında çalışmak, göz kırpma sıklığını azaltır. Ekrana, klavyeye ve çalışma belgeleriniz uzun süre bakarsanız, gözünüzün açılma ve kapanma sıklığı dakikada 10-12’den yaklaşık 7’ye düşer. Göz kırpma sıklığındaki bu azalma, gözyaşı filmi miktarını azaltır ve görmede rahatsızlığa neden olur. Gözyaşı çok azaldığında, kuru göz sendromu ortaya çıkar.

Göz yorgunluğu nasıl azaltılabilir?

Ekran karşısında çalışma koşullarınızı nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi düşünün! Bu belirtilerin ortaya çıkması, sıklıkla ekranın uygun olmayan şekilde kullanılmasıyla ilişkilidir.

1- Çalıştığınız yerin koşullarını tekrar değerlendirin ve ekran karşısında bulunduğunuz pozisyonu kontrol edin.

2- Ekranınızın parlaklığını ve kontrastını ayarlayın.

3- Parlaklık ve yansımadan kaçınmak için ekranınızı temiz tutun. Yansımayı önleyen ekranlar bulunmaktadır!

4- Dinlenmek için MOLA VEREREK (saatte bir 5 dakika veya iki saatte bir 15 dakika) ekran süresini azaltmayı unutmayın

ŞİKAYETLERİNİZİN DEVAM ETTİĞİ DURUMLARDA, BİR GÖZ HEKİMİNE BAŞVURUN..