Tfos Dews II Raporu ve Trehaloz

Kuru göz tedavisinde Trehaloz’un etkinliği TFOS DEWS II Raporu’nda teyit edildi.

Théa Group

TFOS DEWS II raporu 23 farklı ülkeden 150 uzmanın dahil olduğu, iki yıldan uzun süren kapsamlı bir araştırmadır. Kuru göz hastalığıyla ilgili çok yönlülük konusunda küresel anlamda fikir birliğine varmak için kanıta dayalı bir yaklaşım sunulmuştur.

Thealoz® Duo, kuru göz hastalığının tedavisinde hyalüronik asidi ve trehalozu birleştiren ilk örnektir. Hipotonik bir formülasyon olan Thealoz® Duo, prezervan kullanımına bağlı toksisite riskini ortadan kaldıran ve mikrobik kontaminasyonu önleyen membran filtreli ABAK şişesinde sunulmaktadır.

TFOS uzmanları, DEWS II raporunda kuru göz hastalarının prezervan içeren (özellikle benzalkonyum klorür) oküler kayganlaştırıcı ürünlerin kullanımından kaçınılmasını önermektedir.

Hyalüronik asit, hidrasyon ve kayganlaştırıcı özellikleri ile uzun zamandır bilinmektedir. Trehaloz ise sayısız bitki ve hayvanda bulunan, doğal ortamdaki bir biyoprotektan ve ozmoprotektan'dır. Bu durum hücrelerin yaşaması için uygun olmayan ortamlarda hayatta kalabilmelerini sağlamaktadır.


Uluslararası alanda ve ülkemizdeki birçok oftalmolog için, hyalüronik asit ve trehalozun tek bir formda sunulması kuru göz hastalığının tedavisinde önemli bir ilerleme olarak kabul edilmektedir.

Théa Laboratuvarları’ndaki Ar-Ge Direktörü Emmanuel Muriaux;  "TFOS DEWS II Raporu’nun, Théa’nın yıllardır süregelen araştırmalarını doğruladığını belirtmiştir.

Théa Group